Müslümanların Bilmesi Gerekenler

 Müslümanların Bilmesi Gerekenler

Müslümanın Bilmesi Gerekenler Hayatta her insanın bilmesinin önem arz ettiği bazı temel bilgiler mevcuttur. Bu temel bilgiler ya aileden gelen öğreti yoluyla elde edilir, ya da deneme yanılma yöntemiyle bu bilgiler öğrenilir. Bu bilgiler ışığında insanlar için tarih boyunca belki de en önemli şey olan inanç konusunda da bilinmesi esas olan birtakım bilgiler vardır.

Müslüman adı İbrahimî dinlerin bir tanesi olan İslam inancına mensup kişilere tanımlamak için kullanılan bir addır. Diğer inançlara sahip olan kişilerin uyması gereken kurallar ve bilmesi gereken şeyler olduğu gibi Müslüman bireylerin de kendi inancının gerektirdiği bu gibi uyması ve bilmesi gereken kuralları vardır.

 Müslümanların Bilmesi Gerekenler

Müslüman bir bireyin bilmesinin şart olduğu iki ana konu vardır. Bunlar itikat ve ibadet ile ilgili konulardır. Bunlar İslam inancının yapı taşlarını oluşturan konular olmakla birlikte bu konu karşısında bilgisi olmayan bir kişinin Müslümanlık sıfatının altını dolduramayacağı söylenebilir. İtikat ve ibadet ile iki dala ayrılan konulardan ibadet için şunlar söylenebilir.

İbadet Her Müslüman kimsenin mutlaka gerçekleştirmesinin gerektiği ödevlerdir. Bu ödevler kişinin sağlığı ve maddiyatı elverdiğince yapılır veya yapılmaya çalışılır.

1) Abdest almak: Kişinin kişisel hijyenine, bakımına ve temizliğine önem verilen bir ibadet biçimidir.

2) Namaz kılmak: Allah’ı günün beş vaktinde hatırlamak için yapılan ibadet biçimidir.

3) Oruç tutmak: Aç kimselerin halinden anlamak adına Allah’ın emrettiği ibadet biçimidir.

4) Hacca gitmek: Maddi açıdan yeterli kimselere emredilmiş bir ibadet biçimidir.

5) Zekat vermek: Hacca gitmek gibi zekat vermek de maddi açıdan temel ihtiyaçlarının dışında maddiyata sahip kişilere emredilmiş ibadet çeşididir.

6) Kurban kesmek: Allah’a adak adamak adına yapılan bir ibadet çeşididir.

7) Mübarek günlere ibadet etmek ki mübarek günler de kendi içerisinde beş dala ayrılır

7a) Mevlit Kandili

7b) Regaib Kandili

7c) Miraç Kandili

7d) Berat Kandili

7e) Kadir Gecesi

 

 İtikat için ise şunlar söylenebilir;

 

İtikat İslam inancına mensup kişilerin inanması gereken altı madde vardır. Bunlar nasıl bilinir? Bu altı maddeyi her Müslüman bireyin içselleştirmesi gereklidir.

 

1) Allah’a iman

2) Meleklere iman

3) Kitaplara iman

4) Peygamberlere iman

5) Kadere iman

6) Ahirete iman

 Bilinmesi Gerekli Temel Şartlar Dışında

Temel şart ve gereklilikler dışında bilinmesi gereken ziyadesiyle fazla konu olsa dahi kendisine Müslüman diyen bir kişinin bilmesi gereken temel şartlar bunlardır ve bunlar İslam inancının iskeletini oluşturan kurallar silsilesidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1.  Müslümanların Bilmesi Gerekenler  Müslümanların Bilmesi Gerekenler için yorumda bulun

     Müslümanların Bilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak  Müslümanların Bilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.